GenelPiyasalar

Petrol dünkü sert düşüşün ardından hafifçe yükseldi

0

Haber Kaynağı: bloomberght.com

Petrol fiyatları, virüs kaynaklı talep çöküşüne ilişkin endişelerle dün sert düştükten sonra hafifçe yükseldi

Petrol fiyatları, koronavirüs kaynaklı talep çöküşünün dünyanın en büyük üreticilerinin üretimi kısmaya yönelik tarihi anlaşmasını gölgelemesi ile birlikte Salı günü yüzde 10 düştükten sonra hafifçe yükseldi.

Vadeli petrol kontratları New York’ta yüzde 2 yükseldi ve varil başına 21 doların hafifçe altında seyrediyordu. Suudi Arabistan ve diğer Körfez ülkeleri gelecek aydan itibaren üretimi kısma taahüdünde bulundular, ancak bu ülkeler halen piyasaya sel gibi petrol akıtıyor, buna bağlı olarak stoklar artıyor ve depolama kapasitelerinin sonuna yaklaşılıyor. Petrol ticaret devi Gunvor Group Ltd.’ye göre, dünyada halen çok fazla petrol var ve bir ay içinde bunları koyacak yer kalmayacak.

ABD’de özel sektör verilerine göre, ham petrol stokları geçen hafta 13 milyon varilden fazla artarken, New York petrolünün temel vadeler arası farkında contango (yakın vadeli kontratın fiyatının uzun vadeliden daha düşük olma durumu) durumu daha da derinleşti. Bu durum fiziki arz bolluğunun artmakta olduğunu işaret ediyor.

Petrol fiyatları, koronavirüs salgınının yayılmasını önlemek için alınan kısıtlayıcı tedbirlerden dolayı tüketim ve talebin düşmesinin etkisi ile bu yıl değerinin üçte ikisini kaybetti. Uluslararası Para Fonu (IMF) dünya GSYH’sinin bu yıl yüzde 3 daralacağını öngördü ve bu durum zayıf enerji talebinin beklenenden daha uzun sürebileceğini işaret ediyor.

Australia & New Zealand Banking Group Ltd. analisti Daniel Hynes, “Şu anda piyasa talep tarafından yönlendiriliyor ve dünyanın büyük kısmındaki karantina tedbirleri açık bir şekilde piyasayı baskı altında tutuyor,” dedi ve “Fiyatların göreceli olarak volatil seyretmesini bekliyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Mayıs vadeli Batı Teksas petrolü (WTI), Nymex piyasasında 41 sent yükselerek Singapur saati ile 13:46’da varil başına 20.52 dolara tırmandı. Kontrat önceki üç seansta yaklaşık yüzde 20 düştü.

Haziran vadeli Brent petrolü, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında, Salı günü yüzde 6.7 düştükten sonra yüzde 1.1 yükselerek varil başına 29.93 dolara çıktı.

Dünyadaki fiziki petrol arzının üçte ikisinin göstergesi olan Dated Brent Salı günü varil başına 20.66 dolar seviyesine geriledi. Bu petrol Perşembe günü 23.73 dolar seviyelerindeydi.

PiyasaFx

Borsa İstanbul’dan kar dağıtımı kararı

Previous article

Dolar risk iştahının azalmasıyla önemli paralar karşısında yükseldi

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Genel