HaberlerPiyasalar

Altın dün Fed sonrası 7 yılın zirvesine çıktı.

0

Haber Kaynağı: bloomberght.com

Altın fiyatları Perşembe günü Fed’in adımları ve işsizlik maaşı başvurularındaki sert artış sonrası yedi yılın zirvesine tırmandı

Altın fiyatları, ABD’de işsizlik maaşı başvurularındaki yoğun artışın üçüncü haftada da sürmesi ve Fed’in ekonomiyi desteklemek için yeni adımlar atmasının güvenli liman alımlarını getirmesi sonucu yedi yılın en yüksek seviyesine tırmandı.

Vadeli altın kontratları, Fed’in Perşembe günü koronavirüs pandemisinden dolayı en büyük darbeyi alan finans piyasalarının riskli bölümlerine de desteği içeren 2.3 trilyon dolarlık ilave yardım paketi duyurmasının ardından yüzde 4.2 kadar yükseldi. Bu duyuru, ABD’de işsizlik maaşı başvurularının arttığını gösteren veri ile birlikte geldi.

Altın, Fed’in kararı sonrası ABD hisse senetlerindeki yükselişe karşın, yatırımcıların ekonominin daha da yavaşlamasına sigorta olarak güvenli liman niteliğindeki altına yönelmesi sonucu 2012’den beri en yüksek kapanışını gerçekleştirdi. Gevşek para politikası beklentileri ve düşük borçlanma maliyetleri de, faiz ödemesi olmayan altına ilgiyi artırdı. ABD’nin 10 yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizi dün düştü.

Standard Chartered Plc değerli metaller analisti Suki Cooper, “Daha önce görülmemiş büyüklükteki mali teşvikler, negatif faizli tahviller ve uzun bir süre düşük kalacak faizler, güvenliğe ve kaliteye kaçışı cazip kılmaya devam edecek” dedi.

Haziran vadeli altın kontratları Perşembe günü Comex piyasasında yüzde 4.1 yükselerek ons başına 1,752.80 dolar ile Ekim 2012’den beri en yüksek seviyesinden kapandı. Metal Paskalya tatili dolayısıyla kısalan bu haftada yüzde 6.5 yükseldi. Spot altın ise yüzde 2.2 yükselerek ons başına 1,681.94 dolara tırmandı.

New York vadeli kontratlarının fiyatı ile Londra spot altın fiyatı arasındaki fark halen yüksek ve bu durum gelecekte fiziki arz darlığına ilişkin endişelerin sürdüğünü işaret ediyor. Yatırımcılar güvenli liman olarak altına yöneliyorlar, ancak koronavirüsün yayılmasını önlemeye yönelik tedbirlerden dolayı fiziki altın sevkiyatının aksayacağından endişe duyuluyor.

Önemli piyasaların çoğu bugün Paskalya tatili nedeniyle kapalı.

PiyasaFx

JCR Türkiye’nin kredi notunu indirdi.

Previous article

StanChart: Bazı paralar 19 – 23 Mart’ta riske göre daha iyi getiri sağladı

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Haberler